Tipuri de reguli ale jucătorilor în jocurile de fotbal

Regulile jucătorului de fotbal

Regulile pentru jucătorii de fotbal includ regulile pentru înălțimea porții, terenului și mingii, regulile pentru arbitrul de serviciu și detaliile din acest articol.

Fotbalul este un sport care este foarte popular din trecut și până acum, de care se bucură și toți oamenii, atât adulții, cât și copiii.

Cine nu-l cunoaște pe Cristiano Ronaldo sau Lionel Messi? Cu siguranță toată lumea știe. Ei bine, acești doi oameni sunt fotbaliști profesioniști, care sunt foarte renumiți astăzi datorită realizărilor lor extraordinare în lumea fotbalului.

Popularitatea fotbalului nu privește doar jucătorii, ci include o regulă de joc care face fotbalul mai frumos.

Este posibil să știm deja câteva reguli de fotbal, cum ar fi dimensiunea terenului, golurile, numărul de jucători, condițiile de ofsaid și multe altele. Regulamentele jucătorilor de fotbal sunt făcute de FIFA, astfel încât se speră că poate fi cunoscut atât de la jucători, cât și de la spectatorii de fotbal.

Deci, care sunt regulile FIFA pentru jucătorii de fotbal? Să ne uităm la următoarea explicație.

1. Scopul

regulile jucătorului de fotbal

Scopul unui joc de fotbal are o înălțime a obiectivului de 2,44 metri și o lățime de 7,32 metri.

2. Teren de fotbal

Potrivit FIFA, dimensiunea terenului de fotbal pentru meciurile internaționale, adică

• Lungime: 100 -110 m
  • Lățime: 64-75 m
  • Raza cercului mijlociu: 9,15 m
  • Aria porții: 18,35 mx 5,5 m
  • Suprafață de pedeapsă: 40,39 mx 16,5 m
  • Distanța de la punctul de penalizare la linia porții: 11 m

3. Mingea

Mingea are o formă rotundă și cântărește aproximativ 396-453 grame și are o circumferință de aproximativ 68-71 cm.

4. Regulile jocului

Înainte de a începe un meci, jucătorii trebuie să-și strângă mâna reciproc cu jucătorul advers.

Apoi, arbitrul va arunca o monedă metalică unde fiecare căpitan al echipei alege o parte a monedei. Selectarea feței monedei în care căpitanul poate alege mingea sau poarta de start.

5. Numărul de jucători

Numărul de jucători pentru fiecare echipă într-un meci de fotbal, și anume 11 jucători.

Dacă numărul de jucători este mai mic de 7 jucători sau 4 jucători au un cartonaș roșu, atunci o echipă va pierde meciul

De asemenea, citiți: Înțelegerea și caracteristicile ideologiei comuniste + Exemple

6. Căpitanul echipei

Fiecare echipă are un căpitan care este responsabil să discute cu arbitrul dacă există probleme în meci.

7. Reguli pentru purtarea accesoriilor

În meciuri, jucătorilor li se permite să poarte accesorii precum

• Jersey

Tricoul folosit nu trebuie să fie același între cele două echipe, atât în ​​culori, cât și în model. Fiecare echipă are cel puțin două tricouri, și anume tricoul de acasă (meciul de acasă) și tricoul în deplasare (meciul în deplasare).

• Șosete și punți de fotbal

În meciurile de fotbal, jucătorii trebuie să poarte șosete și punte. Utilizarea acestor accesorii are ca scop protejarea tibiei și reducerea riscului de rănire.

• Mănuși

Mănușile speciale folosite pentru portari sunt utile pentru protejarea mâinilor împotriva loviturilor dure și pentru a facilita prinderea mingii. În afară de asta, alți jucători îl pot purta și într-un loc rece sau înzăpezit.

• Pălării

Învelitoarele pentru cap sunt utilizate în mod special pentru jucătorii care au suferit răni la cap.

8. Arbitru

Arbitrul are sarcina de a conduce parcursul meciului și de a lua decizii atunci când un jucător comite un fault. Ei bine, în îndeplinirea atribuțiilor sale arbitrul este asistat de 2 arbitri asistenți pe teren.

9. Asistent arbitru

Arbitrul asistent este adesea denumit om de linie. Linesman este însărcinat cu asistarea arbitrului principal în luarea deciziilor în ofsaid prin ridicarea steagului și, de asemenea, supravegherea efectuării aruncărilor în corner și în corner.

10. Regulile timpului jocului de fotbal

Jocul de fotbal cu normă întreagă este de 90 de minute și este împărțit în două reprize. Fiecare rundă are 45 de minute. După finalizarea primei reprize, jucătorilor li se acordă o pauză de 15 minute.

Dacă este nevoie de un câștigător și timpul de meci este de 90 de minute, va fi efectuată o rundă suplimentară de 2 x 15 minute. După ce scorul este în continuare același și nu există câștigător, se va efectua o lovitură de pedeapsă.

11. Regulile de lansare

Startul se face la începutul meciului. Deci, unele reguli la începerea startului sunt ca atunci când începem meciul, după gol, începem repriza a doua și începem runda prelungirii.

12. Regulile obiectivelor

Un gol este marcat atunci când mingea trece complet peste linia de poartă și nu există jucător în poziție de fault sau offside.

13. Regulile Offside și Onside

Offside apare atunci când un jucător trece mingea unui alt jucător în apărarea adversarului, dar jucătorul este în fața apărătorului adversarului. Arbitrul asistent va ridica steagul dacă există ofsaid, acum opusul ofsaidului este numit onside.

De asemenea, citiți: Sfaturi despre trucuri pentru a trece selecția de testare a ziarului (utilizați această metodă)

14. Regulile Ball Out

Când mingea iese în lateral, va fi aruncată, dacă mingea iese lângă poartă se va executa un corner sau lovitură de poartă.

Când un jucător este accidentat, arbitrul îl va instrui să arunce mingea din teren.

15. Aruncați

Când mingea este în afara terenului, jocul este aruncat sau aruncat de către una dintre echipe.

Echipa care aruncă mingea este echipa care nu a aruncat mingea afară. Când aruncați mingea folosiți ambele mâini și mingea este ținută deasupra capului. În plus, jucătorii nu trebuie să ridice mingea prea mult timp.

16. Lovitură de poartă

O lovitură de poartă se execută atunci când mingea trece linia de lângă poarta provocată de jucătorul advers.

Această lovitură poate fi făcută de unul dintre jucători, fie că este un portar sau un coechipier, cu condiția ca acesta să nu depășească zona liniei portarului.

17. Lovitură de colț (lovitură de colț)

O lovitură de colț se execută atunci când mingea trece linia de lângă poartă cauzată de jucătorul însuși. Lovitura de colț este executată de un jucător advers în zona de colț.

18. Înlocuire

Într-un meci de fotbal, se pot face înlocuiri doar pentru 3 înlocuiri.

19. Reguli de încălcare

Când apare o încălcare gravă, cum ar fi atacul dur, mingea de mână, tragerea cămășii adversarului, mișcarea tulburătoare și așa mai departe. Arbitrul are dreptul să emită două cărți, și anume un cartonaș roșu și galben.

Se acordă un cartonaș roșu unui jucător care comite un fault grav, iar consecința este că jucătorul este eliminat. În timp ce un cartonaș galben este dat pentru un avertisment sever, dacă primiți două cartonașe galbene, veți primi automat un cartonaș roșu.

20. Regulile loviturii libere (lovitură liberă)

Lovitura liberă se face atunci când un jucător comite un fault. În cazul în care se produce încălcarea, mingea din lovitură liberă poate fi lovită direct în poartă sau poate fi făcută o pasă către alt jucător.

21. Pedeapsă

Jucătorii care comit un fault în zona portarului vor fi recompensați cu o lovitură de pedeapsă. Aceste încălcări includ abordări, handbal și alte câteva încălcări comise în zona de penalizare. Unul dintre jucători va fi numit să ia această penalizare

Aceasta este o explicație a diferitelor reguli din jocurile de fotbal. Poate fi util!